Novinky

          • Čtvrťáci a páťáci objevovali Znojmo a Šatov

          • V pondělí 22. 6. 2026 vyrazili žáci ze 4.A, 4.B a 5. třídy na výlet do Znojma. Naší první zastávkou bylo historické Znojemské podzemí. Labyrint chodeb a sklepů v sobě ukrývá nejen kus historie města, ale v tomto horkém dni poskytl i žádoucí ochlazení.

            Z podzemí naše kroky vedly k historické rotundě svaté Kateřiny, odkud byl nádherný výhled na celé okolí. Od této památky jsme se pak vydali strmou stezkou dolů do údolí k řece Dyji. Pod skálou na nás čekalo Muzeum motorismu sídlící v budově historické vodárny. Nejen kluky, ale i děvčata nadchla úžasná sbírka předválečných automobilů, starých motorek, parních strojů i expozice historických hraček.

            V blízkosti muzea jsme se občerstvili v bufetu areálu loděnice, a protože panovalo opravdu velké horko, s nadšením jsme si namočili nohy v chladivé řece Dyji.

            Na závěr výletu jsme přejeli do Šatova. Zde nás čekala komentovaná prohlídka pěchotního srubu MJ–S 3 „Zahrada“. Prohlédli jsme si masivní vojenský bunkr s kanóny, kulomety a dalším vybavením.

            Znaveni, ale plni dojmů, jsme nastoupili do autobusu a přesně v 18 hodin jsme se v naprostém pořádku vrátili domů.

            Třídní učitelky D. Beláková, V. Šaňková, L. Plašilová + S. Sopouchová

          • OLYMPIJSKÝ BĚH

          • Základní škola Žarošice se v letošním roce zapojila do celorepublikového projektu Olympijský den, a tak se ve středu 17. června za teplého počasí konaly školní závody Olympijský běh. Jedná se o oslavu sportu a pohybu, ale jeho cílem je i šíření olympijských myšlenek a hodnot, kterými jsou přátelství, fair play, respekt či výjimečnost.

            Stejně jako po celé České republice, i u nás bylo cílem zapojit všechny sportovní nadšence i ty, kteří běžně sportu tolik neholdují, a užít si společnou radost z pohybu. Nešlo totiž o sportovní výkon, ale o společný zážitek a radost z překonávání vlastních limitů.

            Na start závodu se postupně postavili chlapci i dívky ze všech tříd v doprovodu pedagogů. Děti z 1. až 3. třídy a ze 4. až 5. třídy zdolávaly trasy vedoucí přes fotbalové a dětské hřiště o délce 350 m, respektive 650 m.

            Jejich starší spolužáci pak absolvovali náročnější kilometrový okruh na fotbalovém hřišti a dále v areálu školy a do cíle dobíhali opět na fotbalové hřiště. V cíli se všichni zúčastnění mohli těšit na zasloužené medaile, diplomy a zdravé tyčinky. Olympijský běh tak spojil všechny malé i velké, žáky i pedagogy. Poděkování patří žákyním a žákům z 9. tříd, kteří pomohli pro své mladší spolužáky akci zorganizovat.

            Mgr. Bc. Lenka Plašilová

          • Radio Friends Around Europe - projekt eTwinning

          • Žáci osmého ročníku se v končícím školním roce zapojili do mezinárodního projektu eTwinning. eTwinning je vzdělávací program, který propojuje školy z různých evropských zemí a umožňuje žákům spolupracovat na společných projektech prostřednictvím moderních digitálních technologií. Díky této spolupráci si rozvíjejí jazykové, digitální i sociální dovednosti a zároveň poznávají život svých vrstevníků v zahraničí.

            Náš projekt propojil žáky z různých zemí prostřednictvím kreativního sebevyjádření a společné tvorby podcastů. Žáci se nejprve představili pomocí avatarů a vyměnili si informace o svých městech a obcích.

            Poté společně vytvářeli podcasty, ve kterých sdíleli své názory a zkušenosti na témata jako školy, oblíbené písničky, recepty, zvířata, sporty, hry a deskové hry, jazyky a tradice.

            V závěrečné fázi projektu si navzájem poskytovali zpětnou vazbu a své podcasty představili v digitálním časopise.

            Zde si můžete prohlédnout náš společný časopis a poslechnout si naše podcasty!

            https://heyzine.com/flip-book/a492947de5.html

            Michal Dušík

          • Školní výlet do Kovozoo

          • Žáci 1. a 2. třídy se vydali na školní výlet do Kovozoo ve Starém Městě. Čekal nás den plný zážitků, poznávání i zábavy.

            Během prohlídky jsme obdivovali nejrůznější zvířata a objekty vyrobené z kovového odpadu. Velkým zážitkem byla návštěva kovárny, kde si děti mohly vyzkoušet práci kováře a vlastnoručně ukovat hřebík. Areálem nás také povozil oblíbený vláček Steelinka, který dětem zpříjemnil přesuny mezi jednotlivými částmi expozice.

            Nechyběla ani procházka po vyhlídkových můstcích ve výšce, odkud jsme měli krásný výhled na celý areál Kovozoo. Děti si užily také čas na nákup občerstvení a suvenýrů, na které se mnohé z nich velmi těšily.

            Na závěr výletu jsme navštívili terárium, kde jsme mohli zblízka pozorovat živé pavouky a různé druhy plazů. Pro některé děti to byl velký zážitek, pro jiné zase zkouška odvahy.

            Výlet se vydařil, přálo nám počasí a domů jsme si odvezli spoustu nových zážitků i hezkých vzpomínek.

          • Dračí lodě na Moravě: Den plný sportu, slunce a skvělé atmosféry

          • Žáci druhého stupně se v pátek 12. června zúčastnili závodů na dračích lodích, které se konaly v Hodoníně na řece Moravě. Počasí nám po celý den přálo, od rána až do odpoledne svítilo slunce a panovala výborná nálada. 

            Naši žáci předvedli na vodě bojovné výkony, týmového ducha i odhodlání. Každá posádka se snažila podat co nejlepší výkon a užít si jedinečnou atmosféru závodů. Velkou podporou byli také spolužáci, kteří hlasitě fandili z břehu a povzbuzovali své kamarády při každé jízdě. 

            Ve chvílích, kdy zrovna nezávodili ani nefandili, si žáci krátili čas volejbalem, fotbalem a nechyběly ani karetní hry a další zábava. Díky tomu si každý našel něco, co ho bavilo, a celý den utekl ve velmi příjemné atmosféře. 

            Závody na dračích lodích byly nejen sportovním zážitkem, ale také skvělou příležitostí k posílení týmové spolupráce, navázání nových přátelství a aktivnímu trávení času na čerstvém vzduchu. Všichni účastníci si den v Hodoníně naplno užili a domů si odvezli spoustu krásných vzpomínek. 

            Děkujeme všem žákům za vzornou reprezentaci školy a těšíme se na další společné sportovní akce. 

          • Cyklovodák 2026

          • Ve dnech 31. května až 5. června se 22 žáků ZŠ a MŠ Žarošice zúčastnilo cyklisticko-vodáckého kurzu ve Veselí nad Lužnicí. Během týdne zdolali stovku kilometrů na kolech, plavili se po Nežárce a Lužnici, navštívili Třeboň i zámek Červená Lhota a užili si řadu společných zážitků v krásné jihočeské přírodě. Vyvrcholením kurzu byl tradiční vodácký křest, při kterém byli účastníci slavnostně přijati mezi vodáky a obdrželi pamětní Vodácké listy.

          • Škola v přírodě

          • Škola v přírodě na Hutisku-Solanci 

            Žáci 1.–3. třídy se letos vydali na školu v přírodě do malebného prostředí Hutiska-Solance. Celý týden jsme si užili spoustu společných zážitků, zábavy i nových zkušeností. 

            Naše dny byly pestré a plné aktivit. Učili jsme se v příjemném prostředí a střídali školní povinnosti se zajímavými činnostmi. Hráli jsme různé hry, soutěžili v týmech a vyráběli pěkné výrobky, které nám budou připomínat společně strávené chvíle. 

            Během pobytu jsme podnikli také výpravu do obce, při které jsme poznávali okolí a užívali si krásnou přírodu. Velkým zážitkem pro všechny byla stezka odvahy, při níž děti prokázaly svou statečnost a odhodlání. Mnozí překonali svůj strach a zaslouží si velkou pochvalu. 

            Počasí nám ukázalo různé tváře. Některé dny nás doprovázel déšť, ale ten nám dobrou náladu nezkazil. Ostatní dny nám naopak přálo krásné slunečné počasí, a tak jsme si mohli naplno užívat pobyt venku. 

            Ze školy v přírodě jsme si odvezli spoustu krásných vzpomínek, nových zážitků i úsměvů. Domů jsme se vraceli unavení, ale spokojení a plní dojmů. Už teď se těšíme na další společné dobrodružství. 

          • Republikové finále základních škol ve florbale

          • Ve dnech 2. – 3.6.2026 se uskutečnilo v Hradci Králové finále mistrovství republiky ve florbale kategorie D3, do kterého se probojovaly i dívky z naší školy. Sešlo se zde osm nejlepších celků z celé České republiky.

            Tým Soviček vyrazil ze Žarošic autobusem do Brna a odtud vlakem přes Pardubice do Hradce Králové. Už cesta na soutěž byla adrenalinovým zážitkem, když jsme na dálnici popojížděli v koloně a následně zrychleným přesunem dobíhali vlak, který měl, naštěstí pro nás, zpoždění.

            Během úterního odpoledne jsme odehráli tři zápasy ve skupině B. S plným nasazením jsme vyhráli úvodní souboj s týmem z Boru v poměru 3:0. Protihráče z Moravské Třebové jsme zdolali 8:1 a s vervou a troškou sportovního štěstí jsme uhráli remízu 2:2 s favorizovaným týmem Campanus Praha. První místo ve skupině nám zajistilo přímý postup do semifinále.

            Ve středu 3.6. nás čekal znovu souboj s Borem, ve kterém jsme po vyrovnaném výkonu prohráli těsně 2:1. V zápase o 3. místo jsme se střetli s pražským Campanem, který si tentokrát vítězství pohlídal. Podlehli jsme 6:2. V turnaji jsme se umístili na krásném 4. místě! K tomuto historickému úspěchu gratulujeme všem našim reprezentantkám z 6. a 7. ročníku, jmenovitě Kristýně Bednaříkové, Elišce Kolaříkové, Julii Lojanové, Karolíně Sukové, Stele Žaroské, Andrei Šefrané, Nicol Trávníčkové, Veronice Trčkové, Nikoli Dvořákové, Heleně Pechové a Elišce Stanislavové. Do All Stars sestaveného z nejlepších hráček turnaje byla z našeho celku vybrána Andrea Šefraná. Všem sportovkyním děkujeme za skvělou reprezentaci a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů.

            Zvláštní podělování patří rodičům, kteří přijeli do Hradce fandit a postarali se o návrat domů.

                                                                                                                                                Sportu zdar

                                                                                                               Tibor Zmrzlík, Stanislava Sopouchová

          • Květen ve školní družině

          • Květen byl ve školní družině plný tvoření, poznávání i zábavy. V první polovině měsíce se děti s nadšením pustily do výroby dárků ke Dni matek. Vznikaly krásné přáníčka, obrázky i drobné dekorace, kterými chtěly potěšit své maminky a poděkovat jim za jejich péči a lásku. 

            V rámci celoročního projektu Cesta kolem světa jsme se vydali do Austrálie a Oceánie. Děti se seznámily se zajímavostmi tohoto vzdáleného kontinentu, poznávaly typická zvířata, jako jsou klokani a koaly, a dozvěděly se mnoho nového o místní přírodě a kultuře. 

            Velkým zážitkem byl také výlet do Bruno Family Parku.  

            Vychovatelky ŠD

          • Absolventské práce žáků 9. ročníku

          • Také v letošním roce pracovali naši žáci 9. ročníku na svých absolventských pracích a opět nám i sami sobě dokázali, že po devíti letech základní školy jsou schopni dlouhodobě se věnovat tématu, které si sami zvolili, a prezentovat výsledky své práce před publikem.

            V letošním roce byla pravidla upravena. Nešlo již pouze o vyhledávání informací na internetu a následné zpracování textu. Žáci si vybrali vlastní téma, kterému se museli po delší dobu systematicky věnovat, a průběh své práce i dosažené výsledky písemně zaznamenat.

            Po celou dobu jim byli k dispozici učitelé školy, na které se mohli kdykoli obrátit během konzultací s prosbou o radu či pomoc. Většina žáků pracovala na svém tématu velmi samostatně, svědomitě a cílevědomě. Své projekty pak prezentovali sebejistě a na vysoké úrovni.

            Všem našim absolventům srdečně gratulujeme a přejeme jim mnoho úspěchů při studiu na středních školách i v dalším životě.

          • Výlet ŠD

          • V pátek 29. 5. jsme vyrazili na výlet do Bruna Family Parku v Brně. První část odpoledne jsme strávili ve vnitřní části parku. Děti si užily prolézačky, tobogány, trampolíny, podzemní bludiště a spoustu dalších atrakcí. Poté jsme si odpočinuli u pití a párku v rohlíku. Druhou část výletu jsme věnovali venkovním prostorům, kde si děti hlavně užívaly vodní prvky, houpačky a hrady. Před cestou domů se děti posilnily nanuky a nakoupily suvenýry. Výlet se nám moc líbil a již nyní se těšíme na další. 

            Vychovatelky ŠD

          • Sportovní den na ZŠ a MŠ Žarošice

          • Ve čtvrtek 29. května 2026 proběhl na naší škole sportovní den, do kterého se s velkým nadšením zapojili všichni žáci školy. Celý den se nesl ve znamení pohybu, sportovního ducha a dobré nálady.

            Pro děti byly připraveny různé sportovní disciplíny, ve kterých si mohly vyzkoušet svou rychlost, obratnost, sílu i vytrvalost. Soutěžilo se například ve skoku dalekém, běhu na 60 metrů a 300 metrů, hodu tenisovým míčkem, skákání přes švihadlo, sed-lezích, překážkové dráze nebo ve skákání po jedné noze.

            Žáci předvedli výborné sportovní výkony a mnozí překonali sami sebe. Důležitá však nebyla jen samotná soutěž, ale především radost z pohybu, vzájemné povzbuzování a fair play chování.

            Velké poděkování patří všem pedagogům, kteří se na přípravě sportovního dne podíleli a zajistili jeho hladký průběh.

            Vyhodnocení výsledků jednotlivých disciplín proběhne před koncem školního roku. Všem účastníkům děkujeme za aktivní zapojení a gratulujeme ke skvělým výkonům.

            Foto bude později.

            p. u. Mokrý Petr

          • English Day pro deváťáky

          • Celé dopoledne komunikovat pouze v angličtině. Okusit přípravu a chuť tradiční anglické snídaně. Vyzkoušet i méně známé sporty, jako je ragby. Procestovat londýnské pamětihodnosti a atrakce. Vypátrat, kdo odcizil trofej pro vítěze a zabil organizátora školní soutěže. To byl program English Day dopoledne. My organizátoři jsme si akci užili. Věřím, že holky a kluci též. Velké díky patří paní Kerton za její pomoc a poutavé povídání o Londýně.

            Michal Dušík

          • Dopravní výchova čtvrtého ročníku

          • Žáci čtvrtého ročníku úspěšně zakončili výuku dopravní výchovy závěrečnou zkouškou na dopravním hřišti. Po úspěšném absolvování zkoušky získali průkaz cyklisty a odnesli si nejen nové zkušenosti, ale také větší jistotu při pohybu v silničním provozu. Děkujeme pracovníkům DDM Kyjov a Policii ČR za jejich ochotu a trpělivost.

            Následně se žáci zúčastnili vzdělávacího programu „Průvodce poznáním“ ve Vlastivědném muzeu Kyjov. Tato interaktivní hra provádí děti stálou expozicí zaměřenou na historii, archeologii, přírodu i kulturu Kyjovska.

            Rozděleni do skupin plnili žáci různé úkoly, luštili hádanky a pomocí speciálních pomůcek objevovali zajímavosti z minulosti našeho regionu. Velkým zážitkem byl také kryptex a práce s Albi tužkou, díky které mohli poslouchat zajímavé audio nahrávky a příběhy spojené s exponáty.

            Program děti velmi zaujal a zábavnou formou jim přiblížil historii i tradice našeho kraje.

            Po programu čekala na děti ještě sladká tečka v podobě návštěvy cukrárny. Žáci si pochutnali na zmrzlině, zákuscích i dalších dobrotách a společně si užili příjemné chvíle se svými spolužáky.

             

            Mgr. Šaňková Veronika

          • Naše nová oáza klidu a smyslů: V mateřské škole jsme vybudovali Snoezelen

          • S obrovskou radostí a hrdostí vám představujeme naši novou multisenzorickou místnost Snoezelen, kterou se nám podařilo úspěšně vybudovat v průběhu letošního školního roku. Tento úžasný prostor pro rozvoj, relaxaci a terapii dětí vznikl jako společné dílo lidí s velkým srdcem. Ačkoliv místnost stále ještě postupně budujeme a dovybavujeme, již nyní má široké využití a jsme na ni právem nesmírně hrdí.

            Velké poděkování těm, kteří pomohli

            Tento projekt by nikdy nespatřil světlo světa bez výjimečného nasazení mnoha lidí. Naše obrovské poděkování patří:

            • Rodičům: Za vaši materiální i morální podporu. I za dobrovolnickou pomoc a hodiny práce při realizaci. Bez vaší důvěry a pomoci by tento projekt zůstal pouze na papíře.
            • Zaměstnancům školy: Za vaše obrovské nadšení, neutuchající píli a čas, který jste do budování místnosti vložili.
            • Paní ředitelce: Za její neochvějnou podporu, která nám dávala jistotu a zelenou v každém kroku realizace.

            Jak v naší školce Snoezelen pomáhá?

            Snoezelen je speciálně upravené prostředí plné světelných, zvukových, hmatových a čichových podnětů. V naší školce ho denně efektivně využíváme v několika oblastech:

            • Muzikoterapie: Hudební podněty pomáhají dětem vyjádřit emoce a harmonizovat tělo i mysl.
            • Relaxace: Místo, kde mohou děti zpomalit, odpočinout si a odbourat stres.
            • Individuální práce s dětmi s PO: Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami (podpůrnými opatřeními) představuje bezpečné prostředí pro cílený rozvoj.
            • Autorské Snoezelen jednotky: Naše paní učitelky samy tvoří originální, tematicky zaměřené programy, které děti provázejí světem smyslového vnímání.

            Profesionální růst s mezinárodní expertkou

            Abychom potenciál místnosti využili na maximum, klademe velký důraz na odbornost, v níž se budeme nadále aktivně vzdělávat. Tento týden u nás probíhá již třetí intenzivní školení pod vedením Mgr. Dagmar Mega.

            Paní lektorka je oficiální českou zástupkyní mezinárodní asociace ISNA-MSE a špičkovou odbornicí na smyslové vnímání a stimulaci mozku. Snoezelenu se věnuje od roku 2009, zkušenosti sbírala na zahraničních stážích (např. ve Velké Británii) a do naší školky přináší nejmodernější terapeutické a pedagogické postupy.

            Stáváme se inspiračním centrem: Červnová stáž

            O tom, že naše práce dává smysl a místnost budujeme na vysoké úrovni, svědčí i velký zájem zvenčí. Ke konci června s hrdostí přivítáme v naší mateřské škole odbornou stáž.

            Zkušenosti k nám přijedou čerpat:

            • Paní ředitelka a asistent z Milovického ústavu pro mentálně postižené.
            • Paní zástupkyně ředitele z lesní mateřské školy.

            Těšíme se na vzájemné sdílení dobré praxe a na to, jak náš Snoezelen pomůže inspirovat péči o děti a klienty v dalších organizacích.

            Naše cesta teprve začíná, ale už teď vidíme, jak mocné a krásné chvíle děti v místnosti zažívají. Ještě jednou děkujeme všem rodičům i kolegům – společně tvoříme pro naše nejmenší lepší a modernější místo pro život a učení!

            Bc. Pavla Šťastná, zástupkyně pro MŠ

             

          • Schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků

          • V úterý 16. června se v 17.00 hodin uskuteční společná schůzka pro rodiče našich budoucích prvňáčků.

            Na setkání vás seznámíme s organizací školního roku, provozem školy, školní družinou i potřebnými pomůckami pro žáky 1. třídy. Součástí bude také prostor pro vaše dotazy. Prosíme, aby s vámi přišly také děti, které si budou moci prohlédnout školní prostředí a seznámit se s paní učitelkou.

            Těšíme se na milé setkání a budoucí spolupráci.

          • Jsme zlatí!!!

          • Dne 25. května proběhlo v Brně na Fakultě sportovních studií slavnostní předávání certifikátů projektu Aktivní škola, do kterého se zapojila také naše škola.

            Co znamená být Aktivní školou? Je to škola plná sportu, pohybu a zdravého životního stylu. Škola, která podporuje kvalitní tělesnou výchovu, organizuje lyžařské a vodácké kurzy, sportovní dny a vede děti k pravidelnému pohybu nejen v hodinách tělesné výchovy, ale také o přestávkách, v zájmových kroužcích i během běžné výuky ve třídách.

            Na základě vyplněného hodnoticího formuláře naši školu navštívila odborná komise, která sledovala podmínky školy pro podporu pohybu a sportovních aktivit. Velmi nás těší, že naše škola certifikát Aktivní škola získala. A hned zlatý. Tento certifikát je oceněním práce pedagogů i žáků a zároveň motivací pokračovat v podpoře aktivního a zdravého životního stylu našich dětí.

          • Okresní kolo v minifotbalu

          • V úterý 19. 5. 2026 se naše škola zúčastnila okresního kola v minifotbalu ve Velké nad Veličkou. Účast v tomto turnaji jsme si vybojovali postupem z okrskového kola, které se konalo v Žarošicích.

            Okresní kolo nám tentokrát nevyšlo podle představ. Našemu týmu se příliš nedařilo a nakonec jsme obsadili 5. místo. Výsledky turnaje jsou uvedeny v přiložené tabulce.

            Velké poděkování patří rodičům – jmenovitě panu Huščavovi, paní Mokré a panu Buchlovskému – kteří nám zajistili dopravu auty do vzdálené Velké nad Veličkou.

            Naši školu reprezentovali:Mikuláš Mokrý, Ondřej Tesařík, Tobiáš Valihrach, Adam Žarošský, Petr Buchlovský, Jakub Huščava, Jakub Kučera, Radim Kůřil, Ladislav Ravas a Filip Tesařík.

             

            Mokrý Petr

    • Kontakty

      • Základní škola a Mateřská škola Žarošice, okres Hodonín, příspěvková organizace
      • Ředitelka školy Mgr. Jana Ševčíková 774 198 101
      • Žarošice č.p. 321
        696 34 Žarošice
        Czech Republic
      • 70 92 45 38
      • 46imjcc
      • Zástupkyně ředitelky školy Mgr. Bc. Ivana Štefková - 733 539 240
        Účetní školy Ing. Martina Mannerová
        Školní jídelna - 518 631 286,
        - 606 048 302
        Školní družina - 776 643 182
        Zástupkyně ředitelky pro MŠ Bc. Pavla Šťastná - 606 048 303
    • Přihlášení