Novinky

          • Radio Friends Around Europe - projekt eTwinning

          • Žáci osmého ročníku se v končícím škooním roce zapojili do mezinárodního projektu eTwinning. eTwinning je vzdělávací program, který propojuje školy z různých evropských zemí a umožňuje žákům spolupracovat na společných projektech prostřednictvím moderních digitálních technologií. Díky této spolupráci si rozvíjejí jazykové, digitální i sociální dovednosti a zároveň poznávají život svých vrstevníků v zahraničí.

            Náš projekt propojil žáky z různých zemí prostřednictvím kreativního sebevyjádření a společné tvorby podcastů. Žáci se nejprve představili pomocí avatarů a vyměnili si informace o svých městech a obcích.

            Poté společně vytvářeli podcasty, ve kterých sdíleli své názory a zkušenosti na témata jako školy, oblíbené písničky, recepty, zvířata, sporty, hry a deskové hry, jazyky a tradice.

            V závěrečné fázi projektu si navzájem poskytovali zpětnou vazbu a své podcasty představili v digitálním časopise.

            Zde si můžete prohlédnout náš společný časopis a poslechnout si naše podcasty!

            https://heyzine.com/flip-book/a492947de5.html

            Michal Dušík

          • Školní výlet do Kovozoo

          • Žáci 1. a 2. třídy se vydali na školní výlet do Kovozoo ve Starém Městě. Čekal nás den plný zážitků, poznávání i zábavy.

            Během prohlídky jsme obdivovali nejrůznější zvířata a objekty vyrobené z kovového odpadu. Velkým zážitkem byla návštěva kovárny, kde si děti mohly vyzkoušet práci kováře a vlastnoručně ukovat hřebík. Areálem nás také povozil oblíbený vláček Steelinka, který dětem zpříjemnil přesuny mezi jednotlivými částmi expozice.

            Nechyběla ani procházka po vyhlídkových můstcích ve výšce, odkud jsme měli krásný výhled na celý areál Kovozoo. Děti si užily také čas na nákup občerstvení a suvenýrů, na které se mnohé z nich velmi těšily.

            Na závěr výletu jsme navštívili terárium, kde jsme mohli zblízka pozorovat živé pavouky a různé druhy plazů. Pro některé děti to byl velký zážitek, pro jiné zase zkouška odvahy.

            Výlet se vydařil, přálo nám počasí a domů jsme si odvezli spoustu nových zážitků i hezkých vzpomínek.

          • Dračí lodě na Moravě: Den plný sportu, slunce a skvělé atmosféry

          • Žáci druhého stupně se v pátek 12. června zúčastnili závodů na dračích lodích, které se konaly v Hodoníně na řece Moravě. Počasí nám po celý den přálo, od rána až do odpoledne svítilo slunce a panovala výborná nálada. 

            Naši žáci předvedli na vodě bojovné výkony, týmového ducha i odhodlání. Každá posádka se snažila podat co nejlepší výkon a užít si jedinečnou atmosféru závodů. Velkou podporou byli také spolužáci, kteří hlasitě fandili z břehu a povzbuzovali své kamarády při každé jízdě. 

            Ve chvílích, kdy zrovna nezávodili ani nefandili, si žáci krátili čas volejbalem, fotbalem a nechyběly ani karetní hry a další zábava. Díky tomu si každý našel něco, co ho bavilo, a celý den utekl ve velmi příjemné atmosféře. 

            Závody na dračích lodích byly nejen sportovním zážitkem, ale také skvělou příležitostí k posílení týmové spolupráce, navázání nových přátelství a aktivnímu trávení času na čerstvém vzduchu. Všichni účastníci si den v Hodoníně naplno užili a domů si odvezli spoustu krásných vzpomínek. 

            Děkujeme všem žákům za vzornou reprezentaci školy a těšíme se na další společné sportovní akce. 

          • Cyklovodák 2026

          • Ve dnech 31. května až 5. června se 22 žáků ZŠ a MŠ Žarošice zúčastnilo cyklisticko-vodáckého kurzu ve Veselí nad Lužnicí. Během týdne zdolali stovku kilometrů na kolech, plavili se po Nežárce a Lužnici, navštívili Třeboň i zámek Červená Lhota a užili si řadu společných zážitků v krásné jihočeské přírodě. Vyvrcholením kurzu byl tradiční vodácký křest, při kterém byli účastníci slavnostně přijati mezi vodáky a obdrželi pamětní Vodácké listy.

          • Škola v přírodě

          • Škola v přírodě na Hutisku-Solanci 

            Žáci 1.–3. třídy se letos vydali na školu v přírodě do malebného prostředí Hutiska-Solance. Celý týden jsme si užili spoustu společných zážitků, zábavy i nových zkušeností. 

            Naše dny byly pestré a plné aktivit. Učili jsme se v příjemném prostředí a střídali školní povinnosti se zajímavými činnostmi. Hráli jsme různé hry, soutěžili v týmech a vyráběli pěkné výrobky, které nám budou připomínat společně strávené chvíle. 

            Během pobytu jsme podnikli také výpravu do obce, při které jsme poznávali okolí a užívali si krásnou přírodu. Velkým zážitkem pro všechny byla stezka odvahy, při níž děti prokázaly svou statečnost a odhodlání. Mnozí překonali svůj strach a zaslouží si velkou pochvalu. 

            Počasí nám ukázalo různé tváře. Některé dny nás doprovázel déšť, ale ten nám dobrou náladu nezkazil. Ostatní dny nám naopak přálo krásné slunečné počasí, a tak jsme si mohli naplno užívat pobyt venku. 

            Ze školy v přírodě jsme si odvezli spoustu krásných vzpomínek, nových zážitků i úsměvů. Domů jsme se vraceli unavení, ale spokojení a plní dojmů. Už teď se těšíme na další společné dobrodružství. 

          • Republikové finále základních škol ve florbale

          • Ve dnech 2. – 3.6.2026 se uskutečnilo v Hradci Králové finále mistrovství republiky ve florbale kategorie D3, do kterého se probojovaly i dívky z naší školy. Sešlo se zde osm nejlepších celků z celé České republiky.

            Tým Soviček vyrazil ze Žarošic autobusem do Brna a odtud vlakem přes Pardubice do Hradce Králové. Už cesta na soutěž byla adrenalinovým zážitkem, když jsme na dálnici popojížděli v koloně a následně zrychleným přesunem dobíhali vlak, který měl, naštěstí pro nás, zpoždění.

            Během úterního odpoledne jsme odehráli tři zápasy ve skupině B. S plným nasazením jsme vyhráli úvodní souboj s týmem z Boru v poměru 3:0. Protihráče z Moravské Třebové jsme zdolali 8:1 a s vervou a troškou sportovního štěstí jsme uhráli remízu 2:2 s favorizovaným týmem Campanus Praha. První místo ve skupině nám zajistilo přímý postup do semifinále.

            Ve středu 3.6. nás čekal znovu souboj s Borem, ve kterém jsme po vyrovnaném výkonu prohráli těsně 2:1. V zápase o 3. místo jsme se střetli s pražským Campanem, který si tentokrát vítězství pohlídal. Podlehli jsme 6:2. V turnaji jsme se umístili na krásném 4. místě! K tomuto historickému úspěchu gratulujeme všem našim reprezentantkám z 6. a 7. ročníku, jmenovitě Kristýně Bednaříkové, Elišce Kolaříkové, Julii Lojanové, Karolíně Sukové, Stele Žaroské, Andrei Šefrané, Nicol Trávníčkové, Veronice Trčkové, Nikoli Dvořákové, Heleně Pechové a Elišce Stanislavové. Do All Stars sestaveného z nejlepších hráček turnaje byla z našeho celku vybrána Andrea Šefraná. Všem sportovkyním děkujeme za skvělou reprezentaci a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů.

            Zvláštní podělování patří rodičům, kteří přijeli do Hradce fandit a postarali se o návrat domů.

                                                                                                                                                Sportu zdar

                                                                                                               Tibor Zmrzlík, Stanislava Sopouchová

          • Květen ve školní družině

          • Květen byl ve školní družině plný tvoření, poznávání i zábavy. V první polovině měsíce se děti s nadšením pustily do výroby dárků ke Dni matek. Vznikaly krásné přáníčka, obrázky i drobné dekorace, kterými chtěly potěšit své maminky a poděkovat jim za jejich péči a lásku. 

            V rámci celoročního projektu Cesta kolem světa jsme se vydali do Austrálie a Oceánie. Děti se seznámily se zajímavostmi tohoto vzdáleného kontinentu, poznávaly typická zvířata, jako jsou klokani a koaly, a dozvěděly se mnoho nového o místní přírodě a kultuře. 

            Velkým zážitkem byl také výlet do Bruno Family Parku.  

            Vychovatelky ŠD

          • Absolventské práce žáků 9. ročníku

          • Také v letošním roce pracovali naši žáci 9. ročníku na svých absolventských pracích a opět nám i sami sobě dokázali, že po devíti letech základní školy jsou schopni dlouhodobě se věnovat tématu, které si sami zvolili, a prezentovat výsledky své práce před publikem.

            V letošním roce byla pravidla upravena. Nešlo již pouze o vyhledávání informací na internetu a následné zpracování textu. Žáci si vybrali vlastní téma, kterému se museli po delší dobu systematicky věnovat, a průběh své práce i dosažené výsledky písemně zaznamenat.

            Po celou dobu jim byli k dispozici učitelé školy, na které se mohli kdykoli obrátit během konzultací s prosbou o radu či pomoc. Většina žáků pracovala na svém tématu velmi samostatně, svědomitě a cílevědomě. Své projekty pak prezentovali sebejistě a na vysoké úrovni.

            Všem našim absolventům srdečně gratulujeme a přejeme jim mnoho úspěchů při studiu na středních školách i v dalším životě.

          • Výlet ŠD

          • V pátek 29. 5. jsme vyrazili na výlet do Bruna Family Parku v Brně. První část odpoledne jsme strávili ve vnitřní části parku. Děti si užily prolézačky, tobogány, trampolíny, podzemní bludiště a spoustu dalších atrakcí. Poté jsme si odpočinuli u pití a párku v rohlíku. Druhou část výletu jsme věnovali venkovním prostorům, kde si děti hlavně užívaly vodní prvky, houpačky a hrady. Před cestou domů se děti posilnily nanuky a nakoupily suvenýry. Výlet se nám moc líbil a již nyní se těšíme na další. 

            Vychovatelky ŠD

      • Kontakty

        • Základní škola a Mateřská škola Žarošice, okres Hodonín, příspěvková organizace
        • Ředitelka školy Mgr. Jana Ševčíková 774 198 101
        • Žarošice č.p. 321
          696 34 Žarošice
          Czech Republic
        • 70 92 45 38
        • 46imjcc
        • Zástupkyně ředitelky školy Mgr. Bc. Ivana Štefková - 733 539 240
          Účetní školy Ing. Martina Mannerová
          Školní jídelna - 518 631 286,
          - 606 048 302
          Školní družina - 776 643 182
          Zástupkyně ředitelky pro MŠ Bc. Pavla Šťastná - 606 048 303
      • Přihlášení